Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji skarpet sportowych? 0
Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji skarpet sportowych?

Osoby aktywne zapewne mają absolutną świadomość tego, że dla satysfakcjonującego treningu niezwykle ważny jest właściwie dobrany strój sportowy, oraz bielizna. W szczególności istotny jest wybór odpowiedniego modelu skarpet, który będzie adekwatny do rodzaju wykonywanej aktywności.

Dlaczego rodzaj materiału jest najważniejszym kryterium przy wyborze skarpet sportowych?

Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów, którymi warto się kierować przed wyborem skarpet sportowych, jest rodzaj materiału. Do ich produkcji nigdy nie stosuje się czystej bawełny, zawsze jest ona rozcieńczana włóknami syntetycznymi, takimi jak lycra, czy też poliamid. Na rynku można znaleźć również skarpety sportowe wyłącznie z syntetycznym składem. Jest to konieczne, aby podczas intensywnego treningu skarpeta nie zsuwała się ze stopy. Poza tym elastyczny materiał chroni skórę przed odciskami i otarciami i nie marszczy się podczas użytkowania.

skarpety sportowe jjw

Jak wspomniano powyżej, głównym czynnikiem decydującym o wyborze powinien być skład tkaniny. Do zwykłej rekreacji zazwyczaj polecane są produkty wykonane z materiałów naturalnych, jednak w skarpetach treningowych zawarty jest określony procent syntetyków. Po pierwsze dlatego, że naturalna tkanina wchłania i utrzymuje wilgoć, a ponadto długo schnie, co oznacza, że noga sportowca podczas treningu szybko stanie się mokra, co często wpływa na duży dyskomfort i powstawanie nieprzyjemnych otarć.

Po drugie, skarpetki o naturalnym składzie nie wytrzymują intensywnych obciążeń i częstego prania. Ale nie powinniśmy popadać w skrajności i kupować wyłącznie produktów z włókien syntetycznych, ponieważ może nam być w nich niewygodnie podczas codziennego użytkowania.

Optymalnym składem jest bawełna z niewielkim udziałem lycry lub poliamidu (nie więcej niż 15-20%). Takie opcje dobrze „oddychają” i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, pozostawiając samą skarpetę suchą. Ponadto nie zsuwają i nie rozciągają podczas aktywnego wypoczynku.

Inną dobrą opcją są bambusowe skarpetki, które również odprowadzają wilgoć i są trwałe, ale mają też minimalne właściwości antybakteryjne, co jest ważne dla zdrowia stóp. Na trening w sezonie zimowym można kupić kilka par skarpet z wełny naturalnej z minimalnym udziałem włókna syntetycznego. Taka kompozycja ma prawie identyczne właściwości jak kompozycja bawełny z dodatkiem syntetyków, tylko takie modele będą znacznie cieplejsze.

Do produkcji skarpet producenci wybierają również modal. Jest to mało popularna tkanina, która jest wykonana na bazie celulozy. Skarpety z modalu są ultra wytrzymałe i odporne na wielokrotne pranie oraz nie tracą z czasem swojej miękkości.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając skarpety do różnych aktywności sportowych?

 

Jeśli mamy zamiar zakupić bieliznę sportową, to warto także zwrócić uwagę na poziom jakości, o którym może świadczyć funkcja odprowadzania wilgoci na zewnątrz, oraz trwałość. Należy więc sprawdzić, czy wybrane skarpety są wytrzymałe i nie przecierają się zbyt szybko w kluczowych miejscach. W końcu spocone stopy podczas zajęć sportowych z założenia oznaczają duży dyskomfort i ryzyko kontuzji. Wymóg ten dotyczy wszystkich rodzajów skarpet sportowych tzn. długich, krótkich, a także skarpetek o standardowej długości.

Bardzo istotna jest także gęstość materiału. W szczególności modele do biegania ulicznego w sezonie zimowym charakteryzują się większą gęstością, a na sezon letni produkowane są specjalne skarpety z siateczki i zazwyczaj są to skrócone modele.

Bielizna sportowa podlega intensywnej eksploatacji i prana jest o wiele częściej, niż zwykła odzież. Najlepiej  więc wybrać dłuższe skarpety, ponieważ są bardziej odporne na zużycie. Mają też zagęszczone obszary materiału, które znajdują się na pięcie i palcach, gdzie skarpetki zwykle się przecierają.

Jednak bez względu na to, jak wysokiej jakości są konkretne skarpety i jak mało wchłaniają wilgoci, należy je zmieniać za każdym razem, gdy idziemy na trening. Złota zasada sportowców brzmi – nowy trening, nowa para skarpet.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

W szczególności polecamy męskie skarpety sportowe

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl