Czym powinny charakteryzować się skarpety sportowe? 0
Czym powinny charakteryzować się skarpety sportowe?

Wszystkie modele skarpet sportowych różnią się w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny, czy też wykonywanej aktywności. Jak można się domyślić, ten rodzaj bielizny przeznaczony jest dla profesjonalnych sportowców i amatorów różnych aktywności. Jej cechą szczególną jest zastosowanie wielu specjalistycznych technologii, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo stóp.

Jakie są zalety skarpet sportowych?


Do największej zalety skarpet sportowych zalicza się funkcja termoregulacji i usuwania wilgoci, oraz odprowadzanie jej na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet kiedy intensywnie się pocimy, to nasza skóra pozostaje przyjemnie sucha. Jest to po prostu niezbędne podczas aktywności fizycznej, aby móc w pełni cieszyć się i skoncentrować się na swoim treningu.  Mokre, spocone stopy to nie tylko duży dyskomfort, ale także ryzyko kontuzji i nieprzyjemnych otarć. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, materiał, z którego wykonana jest bielizna sportowa, cechuje się pochłanianiem wilgoci, a następnie  skutecznym jej odparowywaniem. Właśnie dlatego większość ubrań do uprawiania aktywności sportowych uszyta jest z materiałów syntetycznych, ponieważ naturalne tkaniny często wchłaniają wilgoć, ale jej nie odparowują i tym samym utrzymywana jest ona przy ciele.

Kolejną pozytywną cechą skarpet sportowych jest ich trwałość. Specjalistyczne elementy stroju treningowego są znacznie bardziej odporne na zużycie, niż zwykła odzież. Wynik ten osiąga się dzięki obecności wzmocnionych stref. W niektórych modelach wplecione są nici Kevlar, co dodatkowo zwiększa odporność produktu na zużycie.

Oprócz tego ten rodzaj bielizny ma również właściwości przeciwbakteryjne. Wiele modeli skarpet sportowych zawiera srebrne nici, a także niekiedy jony jodu, oraz aloes. Wszystkie powyższe składniki pomagają zwalczać bakterie, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach.

Dodatkową zaletą jest skuteczne utrzymywanie ciepła stóp. Ta cecha jest szczególnie istotna, w szczególności podczas uprawiania sportów zimowych. Są to zwykle modele z domieszką wełny, która nie tylko gwarantuje ciepło, ale także umożliwia łatwe dopasowywanie do obuwia sportowego. 

Dostępne rodzaje skarpet sportowych?


Obecnie w sklepach z bielizną, albo w sklepach sportowych możemy spotkać różne modele skarpet sportowych. 

skarpety sportowe runner

Oto kilka z nich:

  • Skarpety przeznaczone do turystyki.
    Wybierając się w podróż, musisz mieć pewność, że Twoje ubrania zapewnią Ci komfort i właściwe wsparcie. Szczególną uwagę należy zwrócić na skarpety, ponieważ stopy są niezwykle wrażliwą częścią ciała, która podczas długich godzin aktywności, bywa najbardziej obciążona. Ten rodzaj skarpet jest zwykle długi, dzięki czemu chroni nie tylko stopę, ale także podudzie, co jest bardzo wygodne. Daje także skuteczną ochronę przed zimnem i uszkodzeniami fizycznymi, oraz stanowi również swoistą tarczę przeciw owadom. Skarpety turystyczne zazwyczaj mają z przodu miękką wstawkę, która pomaga uniknąć uczucia dyskomfortu podczas ciasnego sznurowania butów trekkingowych. Mają także strefy wzmocnione na piętach i palcach stóp. Opuszki palców umieszczone są natomiast na specjalnych nakładkach, co pomaga uniknąć ślizgania się stopy w bucie.

  • Skarpety do biegania.
    Wybierając model do biegania, musisz się szczególnie postarać, ponieważ takie skarpety powinny stanowić niezawodną ochronę przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Muszą również posiadać funkcje wymiany ciepła i wilgoci,  ponieważ spocone nogi, w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, mogą prowadzić do hipotermii lub do ogólnego do przeziębienia. Ten model skarpet ma także funkcje kompresyjne i membranowe. Zasada „działania” skarpet membranowych nie różni się od reszty odzieży w nią wyposażonej. Membrana zapobiega przenikaniu wilgoci do skóry stopy, ale termoregulacja się nie pogarsza. Po prostu stopa się nie poci, a nadmiar ciepła jest odpowiednio zredukowany.
    Z kolei pomysł stworzenia bielizny uciskowej, wywodzi się z zastosowań medycznych i powinien być stosowany przez osoby podatne na choroby związane z zaburzeniami krążenia.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ofertą naszego internetowego sklepu z bielizną!


Polecamy skarpety sportowe w przystępnych cenach!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl