Jak usunąć utrwalone plamy z krwi? Mamy sprawdzone sposoby! 0
Jak usunąć utrwalone plamy z krwi? Mamy sprawdzone sposoby!

Gdy na naszych ubraniach pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia, najlepiej reagować od razu. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem, swoim lub innych, skupiamy się na czymś zupełnie innym, niż pranie. Zaschnięta krew jest trudna do usunięcia. My podpowiadamy jak usunąć utrwalone plamy z krwi tak, żeby ubrania i inne tekstylia nie ucierpiały.

Długie moczenie pomaga w usuwaniu plam

Bez względu na wielkość zabrudzenia, zaschnięte, czyli utrwalone plamy z krwi są nieestetyczne i powinny być usunięte. Krew nie jest jednorodnym płynem, zawiera różnego rodzaju komórki krwi, substancje oraz barwniki, w tym hemoglobinę, która odpowiada za jej czerwony kolor. Czasami, po odkryciu plamy, po praniu plama może zmienić kolor na brunatną lub żółtawą, a najciemniejsze będą jej brzegi, co nie jest zadowalającym efektem.

Rozwiązaniem może być stosunkowo długie, na przykład kilkugodzinne, przez całą noc, moczenie zaplamionych ubrań lub tekstyliów. Co ważne – do moczenia i płukania w celu usunięcia utrwalonych plam z krwi używamy zimnej wody! Ciepło utrwali barwniki we włóknach. Przy namoczeniu krew może powoli stać się bardziej podatna na pranie. Później trzeba wyprać tkaninę w programie delikatnym, czyli w chłodnej wodzie, z dodatkiem proszku do prania lub mydła. Jeśli plama wciąż jest obecna, można sięgnąć po wodę utlenioną, czyli nadtlenek wodoru. Wystarczy namoczyć nią plamę, następnie wypłukać i wyprać jak wyżej.

Specjalistyczne odplamiacze

Na rynku pojawiają się odplamiacze do użytku domowego i profesjonalnego, które mogą szybko uporać się nawet z utrwalonymi plamami z krwi. Dzięki odpowiednim enzymom i detergentom usuwają zabrudzenia nawet tam, gdzie trudno jest je doprać bądź nie można ich w ogóle wyprać. Bardzo ważne jest jednak postępowanie według instrukcji użycia, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia materiału lub nadmiernego odbarwienia okolicy plamy.

Plamy z krwi na delikatnych materiałach

Może się zdarzyć, że utrwalone plamy z krwi pojawią się na materiałach delikatnych bądź syntetycznych, na przykład na bieliźnie. Wtedy wykorzystanie agresywnych sposobów może być problematyczne. Wtedy można sięgnąć po sól kuchenną, którą dodajemy do wody przy moczeniu, można ją także dodać do prania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl